Whiplash

Whiplash injury – jest definiowany jako uraz typu odgięciowego lub przyspieszeniowo-opóźnieniowy uraz kręgosłupa szyjnego, wywołany nagłym przyspieszeniem lub opóźnieniem ruchu szyi i głowy w stosunku do klatki piersiowej, powstający zwykle w wyniku wypadku komunikacyjnego.

Uszkodzenie może dotyczyć zarówno układu kostnego, jak i tkanek miękkich, powodując tym samym cały szereg objawów klinicznych. Objawy mogą pojawić się natychmiast po urazie jak również mogą wystąpić dopiero po upływie 12-15 godzin od wypadku.

Dominującym objawem jest ból szyi i sztywność karku, ale mogą również wystąpić bóle głowy, pleców, barków i ramion. Inne typowe objawy obejmują zawroty głowy, zaburzenia wzrokowo-słuchowe, ból stawów skroniowo-żuchwowych, światłowstręt, zmęczenie, zaburzenia poznawcze pod postacią zaburzeń pamięci.

U około 20-30% pacjentów po urazie występuje złożony obraz kliniczny obejmujący:
- Zaburzenia czuciowe takie jak alodynia (np. uczucie bólu, pieczenia, parzenia) i rozlana hyperalgezja (przeczulica) w obszarze szyi, ale także w odległych częściach ciała jak np. kończyny dolne.
- Hyperalgezja na zimno.
- Nadreaktywność rdzenia kręgowego, co skutkuje nasileniem odruchu cofania (odruch wymiotny).
- Znaczne upośledzenie ruchomości szyi.
- Zaburzenia kontroli ruchowej, w tym zmiany wzorców rekrutacji mięśni szyi i obręczy barkowej.
- Nacieki tłuszczowe w zginaczach i prostownikach szyi, opisywane w MRI.

Kryteria diagnostyczne:
- Brak specyficznych testów diagnostycznych.
- Rozpoznanie stawiane jest głównie na podstawie wywiadu.
- Badania obrazowe u większości pacjentów nie wykazują żadnych uszkodzeń w zakresie struktur kręgosłupa szyjnego. Najnowsze zalecenia sugerują wykonanie badań obrazowych tylko w przypadku
podejrzenia złamania lub zwichnięcia.

Leczenie:
- Edukacja i uspokojenie pacjenta, zalecenie utrzymania możliwej aktywności ruchowej.
- Ćwiczenia, w tym ćwiczenia funkcjonalne, w zakresie ruchów oraz ćwiczenia reedukacji mięśni (nauczenie prawidłowego skurczu).
- Stosowanie sztywnych kołnierzy może opóźniać wyleczenie.
- Psychoterapia może być skuteczna szczególnie w połączeniu z rehabilitacją.
- U wybranych pacjentów termolezja struktur układu nerwowego (uszkodzenie struktur nerwowych poprzez kontrolowane działanie temperatury).

Do góry

« wstecz

Możliwość komentowania jest wyłączona.